I målet fik unge Anton Wilde chancen efter sin tilbagekomst fra U20-VM i Nordamerika med det danske U20-landshold. En stor oplevelse i rygsækken for den unge mand!
Vi fik desværre en skæv indledning på kampen. Esbjerg satte tempo fra første minut og lagde et tungt pres, som vi havde svært ved at spille os ud af. Hjemmeholdet udnyttede deres momentum effektivt, og efter de første 20 minutter var vi bagud 3-0. En første periode, der må betegnes som en til glemmebogen.
I anden periode kom vi dog ud med et helt andet udtryk. Vi fik langt bedre fat i spillet, mere ro på pucken og etablerede flere længere angreb i offensiv zone. Pucken blev cirklet godt rundt, og presset gav pote efter 12:56 af perioden, da Gorm Topholt flot styrede pucken i mål foran kassen på et skud fra Jaeden Martin. Reduceringen gav tro og energi, og vi fortsatte presset resten af perioden. Stillingen ved anden pause lød 3-1, og kampen var igen åben.
Fra starten af tredje periode var målet klart. Den næste scoring skulle findes hurtigt. Og præcis den start, vi håbede på, fik vi. Allerede efter 1:25 sendte Mikkel Skov pucken i nettet på et fremragende mål. 3-2 og for alvor tænding på kampen.
Herefter pressede vi på for udligningen og lagde tryk i Esbjergs zone, men marginalerne ville det anderledes. Som en sidste satsning tog cheftræner Mario Simioni målmand Anton Wilde ud til fordel for en ekstra markspiller, men den forløsende scoring udeblev, og Esbjerg kunne tage sejren med cifrene 3-2.
Trods nederlaget var der meget at tage med fra de sidste 40 minutter, hvor holdet viste karakter, vilje og sammenhold. Fokus rettes nu mod fredagens lokalopgør mod Aalborg Pirates hjemme i Nordjyske Bank Arena. Det er nu, kurven skal vendes.
Kampfakta – målscore
1. periode
3–0
03:20 – 1–0: Andersen N. (Ballhorn G. + Heikkinen J.)
04:41 – 2–0: Magee B. (Schultz P. + Krogsgaard A.)
16:04 – 3–0: Schultz P. (Power-play, Winder T. + Kjær O.)
2. periode
0–1
12:56 – 3–1: Topholt G. (Martin J. + Ainali A.)
3. periode
0–1
01:25 – 3–2: Skov M. (Martin J.)